PAZARIN YENİ GÖZDESİ Z KUŞAĞI

Bugünün işgücü beş kuşaktan oluşmaktadır.  Gen-Z-Claire-Madden_Infographic_McCrindle

  • Sessiz kuşak (Silent Generation )1925-1945
  • Bebek Patlaması Kuşağı (Baby Boomers)1945 -1964
  • X kuşağı 1964-1980
  • Y kuşağı 1980 -1999
  • Z kuşağı 1999 – <<< (Milenyum Kuşağı)

X kuşağı kurallara uyumlu, aidiyet duygusu güçlü, otoriteye saygılı, sadık, çalışkanlığa önem veren bir kuşak olarak tanımlanmaktadır.

Y Kuşağı ise bu kuşak bağımsız olmayı seviyor, özgürlüklerine düşkün ve iş yaşamlarında da farklı. Bugünkü İşgücünün %40 ını oluşturmaktadır.

Görüldüğü gibi X Kuşağı Y kuşağına göre daha işine bağımlı çalışkan insanlardır aslında. Şu anda yöneticilerimizin büyük çoğunluğu X Kuşağıdır.

Bir de Z kuşağımız var bunlara Milenyum Çocukları diyoruz 🙂

İnternet ve çok kanallı televizyon ile birlikte büyüdüler.seo-sosyalmedya
Mobil ya da yüz yüze görüşme haricinde sanal görüşmeyi de tercih edebiliyorlar.Rahat düzeyi yüksek, korunaklı, güvenli ortamlarda doğup yetiştikleri için ailelerine bağımlılar ve günüzümüzde ilişkisel pazarlamanın unsuru sosyal medya araçlarıyla oldukça içli dışlıdırlar. Pazarlamacılar, yıllardır müşterilerini anlamak için yoğun çaba göstermektedirler. Hatta pazarlamanın en temel fonksiyonları göz önüne alındığında karşımıza çıkanlar hep aynı oluyor; Firma ne satacak? Ürün ne olacak? Hedef Pazar tanımı nedir? Firma ürünlerini kime satacak? gibi bir sürü durumlar karşı karşıya kalmaktadır. Milenyum yıllarda doğan, hızlı öğrenen ve gelişim gösteren, teknolojiyle iç içe kişilerden oluşan gruba Z KUŞAĞI denir. Teknolojiyle iç içe büyüyen bu çocuklar, bilginin ve zamanın hızına çok kolay adapte olabilmeleriyle dikkat çeker. Hız onları tanımlar ve aileler, bu çocukların gelişimine ayak uydurmakta zorluk yaşayabilir. Tüketim toplumu içinde büyürler, iç dünyaları diğer kuşaklardan gözle görülür ölçüde farklıdır. Tüketim toplumu içinde büyüdükleri ,teknoloji ve sosyal medyaların etkisinde oldukları için o kuşağa yönelmek o kuşağın istek arzularına ulaşıp daha kolay yol alınabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s