YENİ HABERCİLER ”SENSÖRLER”

YENİ HABERCİLER ‘’SENSÖRLER’’

Bir zamanlar sadece mekanik ve elektrikli parçalardan oluşan ürünler, internet üzerinden çeşitli biçimlerde bağlanan, donanım, sensör ve yazılımı birleştiren karmaşık cihazlara , hatta bazen de platformlara dönüştüler. Bu akıllı, bağlantılı nesneler yeni fonksiyonlar, geleneksel ürün sınırlarını aşan yetkinliklere katlanarak büyüyen fırsatlar sunuyor.

GSMA araştırmasına göre akıllı makinelerin 2022’de ulaşacağı sayı 50 milyar civarındadır. Eskiden telefon, modem ,yazıcıdan oluşan akıllı bağlantılar artık gün geçtikçe kamere,ampul,spor ürünleri,priz,tartı,sağlık ekipmanı,depo ve ev sensörleri olarak karşımıza çıkacaktır.

Aslında bu yeni devrimi tetikleyen konu mobil internet ve akıllı telefonlardır.Hep söylenilen üzere büyük icatlar diğer büyük icatları tetikler. Bugün akıllı telefonumuz hayatımızın uzaktan kumandası ve her geçen gün yönetebildiği cihaz sayısı artıyor. Sensörlerin ucuzlaması , arayüzlerin basitleşmesi felsefenin yaygınlaşmasıyla beraber önümüzdeki yıllarda çok önemli dönüşümler yaşanacaktır. Digital nesneler fiziki ortama entegre olabilecektir bu basitleşen gelişen sensörler sayesinde . Bunun en güzel örneklerinden biri McDonalds’ın Stokholm’de gerçekleştirdiği Pick’n Play uygulamasıdır. Şehrin belirli noktalarına yerleştirilen sensör ve interaktif panolara, akıllı telefonlarındaki tarayıcalarla bağlanan kişiler, telefonlarını kumanda olarak kullanarak panoda oyun oynuyor, kazandığında da telefonuna gelen kodla en yakınındaki McDonalds’a gidip hediyesini alıyor. Böylelikle şubesi olmayan caddelerden bile müşteri toplayabiliyor.

McDonalds_PickNPlay11

Dijital aletlerin fiziksel ortamlara taşınması günümüzde son derece önemli bir çığır açmıştır . Giyilebilir teknoloji gelişmekte olup, gözlükler ,lensler ,kıyafetler, ayakkabılar tene temas eden yapışkan sensörlü cihazlar insan yaşamında ve işlerinde yardımcı görevlerde bulunacaktır. Örneğin; Google Glass ve otonom araçla fiziksel dünyaya giren Google geçen ay Londra’da açtığı ilk fiziksel mağazıyla öncü olmuştur.

Google-Glass-Uygulamaları

GSMA araştırmasına göre PC’ler,tabletler ve akıllı telefonlar haricindeki akıllı ,bağlantılı nesnelerin sayısı 2020 yılında 40 milyara ulaşacak. Her evde beş ile dokuz arası cihazın veya teknolojik sistemin bulunduğu günümüzde bile yüz binlerde şekilde etkileşim kurabilirler,buna fabrika ve iş yerlerini de dahil  edersek sayı gün geçtikçe katlanacaktır.

Sistemlerin akıllı olma özelliği onları veriyle besleyen ürünlerin akıllı ve sensör bağlantılı olma özelliğinden geliyor. Uzaktan kontrol sağlayan bu özellikle tün performans verileri takip ediliyor.Ürünler birbirleriyle ve birçok farklı sistemle konuşarak tek tek faydalarını ekosistem faydasına dönüştürüyor. Örneğin ; bir afet durumunda sağlık birimleri , trafik birimleri sensörleri ve hava durumu verilerinin tek bir yerde toplanarak işlendiği afet koordinasyon merkezleri sistemin ilk örneklerinden . Burdan anlaşıldığı üzere gelecekte sensörlerin sistemi sadece insan müdahalesi olan acil durumlarda değil, olağan durumlarda da akıllı bağlantılı nesnelerin kendi aralarında konuşması ile iş başında olacaktır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s